Zaczarowani • Autyzm - Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym

 Zaczarowani 

Świetlica Terapeutyczna dla Dzieci z Autyzmem „Zaczarowani”
Brody Żarskie, ul. Polna 1
Opiekun merytoryczny: Elżbieta Konopacka

Rys historyczny
Wytrwałość, skuteczność, konsekwentne dążenie do wyznaczonego celu - dzięki tym cechom w lutym 2007 roku Mamy 7 dzieci z autyzmem zainicjowały funkcjonowanie świetlicy terapeutycznej dla dzieci z autyzmem w Brodach.
Od stycznia 2007 r. zdeterminowane matki prowadziły rozmowy z wójtem Gminy Brody, aby udostępnił im lokal, który mogłyby zaadoptować na gabinet terapeutyczny i same też skontaktowały się z terapeutką SPOA w sprawie możliwości prowadzenia terapii w Brodach.
Kobiety potrafiły zjednać sobie wójta oraz radnych gminy, dzięki czemu otrzymały w dzierżawę lokal a  SPOA finansowała prace terapeutki na „zachodnich rubieżach” województwa.
W lutym 2007 roku mamy i terapeutka E. Konopacka - zainicjowały funkcjonowanie świetlicy terapeutycznej dla 7 dzieci z autyzmem w Brodach.
Od pierwszego miesiąca powstania świetlicy mamy działają prężnie, włączając się w życie społeczności lokalnej, wychodząc do społeczeństwa, edukując najbliższe środowisko (urzędy, instytucje, szkoły, itp.) –aby przygotować przyjazne otoczenie dla swoich dzieci, które wkrótce wejdą  w te środowiska. Przygotowały festyn edukacyjny, prowadziły lekcje wychowawcze w szkołach, rozdawały ulotki, na swoim terenie prowadziły „Akcję 1%”,współorganizowały Stowarzyszeniowy Dzień Dziecka. Uczestniczą też we wszystkich projektach przygotowanych przez SPOA „Dalej Razem”.
Wspólnie dbają o wygląd i wyposażenie świetlicy – ze składek, darowizn i aukcji zakupują potrzebne meble, pomoce a także zatrudniają specjalistów aby rozszerzyć ofertę edukacyjną  dla swoich dzieci (zajęcia ruchowe wg W. Sherborne, kinezjologia edukacyjna, logopedia, arteterapia)

Dlaczego świetlica jest potrzebna?
Dzieci nasze - poddawane systematycznej i intensywnej terapii - teraz mogą bez większych problemów odnaleźć się w otaczającej rzeczywistości. Dowodem na to był wyjazd na obóz rehabilitacyjno –wypoczynkowy do Lubiatowa k/ Sławy, na basen i kręgle do Polkowic, do Parku Rozrywki w Kotowicach. Uczestniczą we wszystkich naszych spotkaniach okolicznościowych w świetlicy i placówkach edukacyjnych, co kiedyś było prawie niemożliwe. Rodzice nauczyli się Wierzyc we własne siły, że maja moc. Wiedza na co kogo stać, jakie ma umiejętności i co może robić dla innych. Mają tu swoje miejsce, gdzie spotykają osoby przeżywające na co dzień podobne emocje i problemy. Taka jest nasza ŚWIETLICA – po prostu – ZACZAROWANA!!!

Wydarzenia
  • Patryk na Festiwalu DZIECI EUROPY – EUROPAKINDER.
Organizatorami IV Integracyjnego Festiwalu Artystycznego Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski Polska - Niemcy "Dzieci Europy - Europakinder" Lubsko 2008 jest Stowarzyszenie Lubuskie Prezentacje Wokalne Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski w Lubsku i urząd Miasta i Gminy Lubsko. Patronat medialny - TVP 2 i TV Polonia.
Patryk Sierakowski z Nabłota koło Brodów, to jedna z naszych wokalnych „perełek,” muzyka jest jego pasją. Swoje zdolności wokalne miał szansę zaprezentować szerszej publiczności podczas festynu edukacyjnego Dzień Autyzmu w Górzynie oraz na Gali kończącej projekt Autystycznie uzdolnieni. Wspólna sprawa. W Lubsku przy Ratuszu -  Koncert Galowy Festiwalu DZIECI EUROPY – EUROPAKINDER odbył się 4 lipca 2008 r. o godzinie 19;00. Patryk dał czadu!!!

  • 2 lata działalności świetlicy – 25.02.2009 r.
Od 2007 r do dnia dzisiejszego mamy i terapeutka działają prężnie, włączając się w życie społeczności lokalnej, wychodząc do społeczeństwa edukują najbliższe środowisko (urzędy, instytucje, szkoły, itp.) –aby przygotować przyjazne otoczenie dla dzieci, które wkrótce w pełni w nie wejdą.
25.02.2009 r. odbyły się 2 URODZINY istnienia świetlicy. Zaproszeni zostali wójt i przedstawiciele radnych Gminy Brody oraz innych instytucji w Gminie, nasi darczyńcy i przyjaciele, którzy od początku działania świetlicy zawsze nas wspierali. Były podziękowania i kwiaty dla przyjaciół. Przepysznymi wypiekami i wspaniałą organizacją zajęły się mamy – D. Kuczkowska i R. Kwiatkowska. Był też bardzo uroczysty moment nadania imienia świetlicy „Zaczarowani”, a tablicę wspólnie przyczepiły mamy i E. Konopacka.
Ponieważ jest to czas, gdzie na świecie wręcza się Oskary – terapeutka E. Konopacka – wręczyła mamom statuetki ORŁÓW, jako symbol ich siły i umiejętności wzlotów ponad swoje problemy. Wojtek i Łukasz zdmuchnęli świeczki na urodzinowym torcie i wszyscy obejrzeli prezentację dot. minionych 2 lat. A było co oglądać! W miłej atmosferze wspomnień i planów minęła nam ta uroczystość.

  • Autystycznie uzdolnieni. Mamy historie!
- Telewizja TVN nadała program UWAGA! Bohaterami reportażu byli rodzice osób z autyzmem – członkowie naszej organizacji. -  w tym i  „nasza” rodzina Krentów.
- Czym jest autyzm w ich życiu? Jak zmienia się codzienność rodziny w momencie pojawienia się szczególnego dziecka? Z czego cieszy się i o czym marzy mama małego rain mana? Jak zrozumieć ogromny świat malutkiego autysty? W jaki sposób pomóc rodzinie walczyć z chorobą, na którą nie ma leku? Nasz Autyzm - portret szczęśliwych rodzin obalający mity. W tym filmie również wzięła udział „świetlicowa” rodzina – Krentów
- Historia jakich wiele... w naszym Stowarzyszeniu, opowieść wyjątkowa... jak wszystkie autorstwa mamy osób z autyzmem. W niedziele 16 listopada 2009 r. miał premierę reportaż "Patrząc na piórko unoszące się na wietrze". Świat autyzmu z perspektywy Cezarego Galka, jednego z czołowych polskich reportażystów.
Reportaż został zainspirowany listem, jaki napisała pani Helena do swojego syna

  • Dzień Dziecka w Pałacu w BRODACH 31.05.2009 r. 
Mamy ze świetlicy terapeutycznej i terapeutka E. Konopacka przy współpracy Fundacji Przyjaciół Pałacu Bruhla z Gorzowa Wlkp. Przygotowali dla członków SPOA imprezę plenerową.
W ramach atrakcji przygotowano m.in: Quady, dmuchaną zjeżdżalnię, strzelanie z wiatrówki  i łuku, dyskotekę z DJ-em, malowanie na płótnie, muzyczne prezentacje rodzin dzieci z autyzmem, balony do nieba, karaoke, zabawę chustą Klanzy, wystawę zdjęć podopiecznych SPOA „Dalej Razem”, malowanie twarzy dzieciom, przejażdżki na kucykach i bryczką po parku przypałacowym,  jazdę konną, loterię fantową,(z której dochód przeznaczony był na potrzeby Świetlicy Terapeutycznej dla dzieci z autyzmem „Zaczarowani” w Brodach i Fundacji „Przyjaciół Pałacu Bruhla”),  projekcję filmu dokumentalnego „Nasz Autyzm” nakręconego przez rodziców dzieci autystycznych – łamiący stereotypy i ukazujący prawdziwe, codzienne życie z osobami autystycznymi, a także możliwość zwiedzenia Ośrodka Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich  i wejście na 22- metrową wieżę widokową oraz skorzystanie z małej gastronomii.
Wszystko się udało – nawet pogoda dopisała! Wszyscy zadowoleni wrócili do swoich domów.

  • Nasz Autyzm
W ramach projektu dla naszych stowarzyszeniowych mam organizujemy atrakcyjne „wyjścia z domu”. Raz w miesiącu odbywają się spotkania mam. Mamy z Brodów  włączyły się w projekt i zorganizowały spotkanie dla mam w salonie kosmetycznym! O ich przeżyciach można przeczytać  tutaj.
 
Copyright © 2024 autyzm.zgora.pl
Design: alph
CMS, realizacja: Strony internetowe, sklepy internetowe, video streaming, systemy CMS
Naszą obecność w internecie umożliwia: ctinet.pl