Darowizna
Zgodnie z definicją z kodeksu cywilnego (art. 888) jest to forma umowy, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, kosztem swego majątku. Darowizna może zostać dokonana przez osoby fizyczne i osoby prawne (przedsiębiorstwa).
Darowiznę można przekazać na dowolnie wybrane działanie organizacji. Aby skorzystać z ulgi z racji przekazania darowizny, wówczas podstawą przyjmowania darowizny przez organizację są cele, dla których została ona powołana (zapisane w jej statucie).
Darowiznę można odliczyć od dochodu. Firma-darczyńca (osoba prawna) może odliczyć do 10% dochodu, podlegającego opodatkowaniu, od darowizny przekazanej na cele pożytku publicznego. Osoby prywatne mogą odliczyć do 6% dochodu.
Jeśli darczyńca chce przekazaną darowiznę odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym, musi mieć dowód jej przekazania. Jeśli są to pieniądze – darowizna musi być wpłacona na konto organizacji, a darczyńca powinien zachować dowód wpłaty. Jeśli są to dary rzeczowe – należy mieć potwierdzenie przekazania darów (dokument, w którym powinna być oszacowana ich wartość).
Zarówno darczyńca, jak i obdarowana organizacja muszą złożyć do urzędu skarbowego deklarację CIT-D, w której podaje się informacje o dużych darowiznach poczynionych lub otrzymanych w roku podatkowym.
Rozwiązanie formalno-prawne – umowa darowizny
Plusy:
+ możliwość odliczenia darowizny od dochody stanowiącego podstawę opodatkowania
+ pomoc i wsparcie stowarzyszenia w działalności na rzecz osób autystycznych
+ przekazanie darowizny stowarzyszeniu nie wymaga dużych nakładów czasu i pracy
Więcej informacjiDane do przelewu darowizny:Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym "Dalej Razem"
Al. Niepodległości 16/9
65-048 Zielona Góra
BPH PBK S.A. O/Zielona Góra
80 1060 0076 0000 4018 9001 4191
Tytułem: "Darowizna na cele statutowe".
Zaświadczenia o przyjęciu darowizny wystawia
skarbnik Stowarzyszenia