» Odpis 1% podatku dochodowego od osób fizycznych Stowarzyszenie posiada status organizacji pożytku publicznego co umożliwia przekazanie odpis 1% podatku dochodowego.
Kto może przekazać 1%:
- podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych,
- podatnik opodatkowany ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
- podatnik objęty liniową, 19 - procentową stawką podatku,
- podatnik uzyskujący dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych
Aby przekazać 1% należy wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-28, PIT-36, PIT- 36L, PIT-37 lub PIT - 38.
W odpowiedniej rubryce zeznania podatkowego wpisujemy nazwę Organizacji Pożytku Publicznego, jej numer KRS i kwotę, którą chcemy przekazać na rzecz tejże organizacji. Kwota nie może przekraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego, po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Podatnik może także zamieścić dodatkowe informacje, dotyczące jego preferencji co do rozdysponowania środków z 1% przez organizację pożytku publicznego (np. konkretny cel), w rubryce Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem.
Urząd Skarbowy przekaże następnie łączną kwotę, którą podatnicy przekazali danej organizacji, na jej konto.
Odpis 1% podatku dochodowego od osób fizycznych nie wyklucza możliwości odliczenia od dochodu darowizny na rzecz organizacji pozarządowej.
Plusy:+ wsparcie finansowe stowarzyszenia i jego działań na rzecz autystów bez ponoszenia żadnych kosztów
+ minimalne nakłady czasu i pracy
Więcej informacji» Wolontariat Jeśli masz czas, cierpliwość, satysfakcję sprawia Ci pomoc innym, to być może jesteś doskonałym kandydatem na wolontariusza.
Przejdź na stronę
WOLONTARIAT* Wolontariat pracowniczy
Polega na angażowaniu się pracowników firm w działalność wolontarystyczną na rzecz organizacji społecznych. Pracownicy - wolontariusze świadczą różnego rodzaju prace na rzecz potrzebujących, wykorzystując przy tym swe umiejętności i zdolności, a jednocześnie rozwijając swe talenty w innych dziedzinach. Firma wspiera pracownika w tych działaniach - w zależności od swej kultury organizacyjnej: deleguje pracownika do pracy jako wolontariusza w czasie pracy, przekazuje pomoc rzeczową, wsparcie logistyczne i finansowe.
Stosunek prawny – porozumienie pomiędzy wolontariuszem a stowarzyszeniem określające zakres, sposób i czas wykonywania świadczenia
Plusy:+ promocja pozytywnego wizerunku firmy poprzez współpracę pracowników ze społecznością lokalną
+ rozwijanie umiejętności i zainteresowań pracowników
+ integracja pracowników i budowanie zespołu
+ nie wymaga dużego zaangażowania finansowego ze strony firmy
+ uwiarygadnia aktywność społeczną firmy
» Darowizna Zgodnie z definicją z kodeksu cywilnego (art. 888) jest to forma umowy, w której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, kosztem swego majątku. Darowizna może zostać dokonana przez osoby fizyczne i osoby prawne (przedsiębiorstwa).
Darowiznę można przekazać na dowolnie wybrane działanie organizacji. Aby skorzystać z ulgi z racji przekazania darowizny, wówczas podstawą przyjmowania darowizny przez organizację są cele, dla których została ona powołana (zapisane w jej statucie).
Darowiznę można odliczyć od dochodu. Darczyńca może odliczyć do 6% dochodu, podlegającego opodatkowaniu, od darowizny przekazanej na cele pożytku publicznego. Firmy mogą odliczyć do 10% dochodu.
Jeśli darczyńca chce przekazaną darowiznę odliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym, musi mieć dowód jej przekazania. Jeśli są to pieniądze – darowizna musi być wpłacona na konto organizacji, a darczyńca powinien zachować dowód wpłaty. Jeśli są to dary rzeczowe – należy mieć potwierdzenie przekazania darów (dokument, w którym powinna być oszacowana ich wartość).
Zarówno darczyńca, jak i obdarowana organizacja muszą złożyć do urzędu skarbowego deklarację CIT-D, w której podaje się informacje o dużych darowiznach poczynionych lub otrzymanych w roku podatkowym.
Rozwiązanie formalno-prawne – umowa darowizny
Plusy:+ możliwość odliczenia darowizny od dochody stanowiącego podstawę opodatkowania
+ pomoc i wsparcie stowarzyszenia w działalności na rzecz osób autystycznych
+ przekazanie darowizny stowarzyszeniu nie wymaga dużych nakładów czasu i pracy
Dane do przelewu darowizny:Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym "Dalej Razem"
Al. Niepodległości 16/9
65-048 Zielona Góra
BPH PBK S.A. O/Zielona Góra
80 1060 0076 0000 4018 9001 4191
Tytułem: "Darowizna na cele statutowe".
Zaświadczenia o przyjęciu darowizny wystawia
skarbnik StowarzyszeniaWięcej informacji » Pay-roll Jest to program składki pracowniczej jest rodzajem wsparcia finansowego na rzecz realizacji celów społecznych, polegającym na dobrowolnej deklaracji pracowników przedsiębiorstwa do regularnego przekazywania określonej przez siebie, niewielkiej kwoty z pensji (zwykle jest to końcówka wynagrodzenia) na rzecz organizacji pozarządowej lub realizacji wybranego programu społecznego. Odpisy od pensji wykazywane są na liście płac w pozycji inne potrącenia. Raz w miesiącu zebrana kwota przekazywana jest na konto organizacji.
* Pay-roll jest darowizną, którą można odliczyć od dochodu! Osoba prywatna może odliczyć do 6% dochodu, podlegającego opodatkowaniu, od darowizny przekazanej na cele pożytku publicznego.
* Ponadto, odpisy od pensji mogą być uzupełnieniem szerszego programu wsparcia finansowego organizacji / programu partnerstwa firmy ze stowarzyszeniem. Przedsięwzięcia takie integrują pracowników z firmą i mobilizują do wspólnego działania na społecznie użyteczny cel.
* Matching time – polega na tym, że każda godzina, którą pracownik przepracował na rzecz organizacji społecznej, jest wyceniania, a następnie przekazywana przez firmę organizacji w formie ekwiwalentu finansowego.
Rozwiązanie formalno-prawne – pisemna deklaracja pracownika o przekazaniu danej kwoty na określony cel.
Plusy:+ system jest łatwy do wdrożenia, przy minimalnych procedurach administracyjnych
+ integruje pracowników, daje poczucie zaangażowania w rozwiązywanie w ważne kwestie społeczne
+ buduje pozytywny wizerunek w firmy i pracowników wśród społeczności lokalnej