Idea – Zobowiązani wiedzą • Autyzm - Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym

 Idea – Zobowiązani wiedzą 

Cel projektu
Streszczając projekt do jednego zdania: chcemy zdobyć wiedzę, opisać doświadczenia, a następnie przekazać je kreując postawy tolerancji i empatii, inicjując jednocześnie powstanie pożądanych z naszej perspektywy rozwiązań systemowych. Celem pośrednim jest aktywizacja społeczeństwa obywatelskiego poprzez uświadomienie społeczności lokalnej i motywacji do otwartości i tolerancji wobec osób autystycznych.
Spodziewane efekty projektu

Przyjazne warunki, większa otwartość zdrowej części społeczeństwa sprawią, iż możliwe będzie stopniowe zwiększanie uczestnictwa osób autystycznych i ich rodzin w życiu społecznym. Projekt „Autystycznie uzdolnieni. Zobowiązani wiedzą” jest częścią wieloletniej strategii przyjętej przez Stowarzyszenie, której celem jest stworzenie osobom autystycznym warunków do optymalnego rozwoju. Wnioski z niniejszego projektu będą wyznaczać szczegółowe kierunki naszych działań w przyszłości. Bez dokładnej analizy sytuacji nie sposób wypracować lokalnego modelu wsparcia osób autystycznych i ich rodzin.

Ostatecznym beneficjentem projektu jest osoba autystyczna – dziecko, które bez odpowiedniego wsparcia skazane jest na pełną zależność od innych w swym dorosłym życiu. Rolą demokracji jest dbanie o realizację praw mniejszości – Nasze przedsięwzięcie będzie ku temu doskonałą sposobnością.
Uświadomienie społeczności lokalnej, przedstawicielom instytucji, środowisku medycznemu i szkolnemu czym tak naprawdę jest autyzm, jakie są potrzeby, jakie zaniedbania, ma w naszym zamiarze spowodować reakcję. Posiadając informacje, stajemy się „Zobowiązani wiedzą”, zobowiązani nie tylko przez nasze obowiązki służbowe, ale przede wszystkim wewnętrznym głosem, przypominającym każdemu z nas od wewnątrz, iż człowieczeństwo, przyzwoitość, domagają się solidarności z tymi bardziej potrzebującymi.

Jak zostanie przeprowadzony projekt?
Przedsięwzięcie będzie miało w zasadniczej mierze, charakter badawczy i przyniesie diagnozę problemów oraz barier, jakie napotykają osoby autystyczne i ich rodziny zamieszkałe w województwie lubuskim.

Przeanalizujemy postawy, wiedzę i potrzeby wsparcia środowiska pedagogicznego, medycznego, władz samorządowych i instytucji państwowych w kontekście autyzmu. Przeprowadzone zostaną badania w rodzinach dzieci autystycznych. Zdiagnozujemy, w jaki sposób rodziny radzą sobie z tym ciężkim doświadczeniem.

Egzemplifikacją przeprowadzonych badań będzie ukazanie wybranych przypadków. Kiedy ustalimy „jak jest?”, zastanowimy się, „dlaczego tak jest?” i „co możemy zrobić by pomóc osobom autystycznym i ich najbliższym?”. Na bazie tych badań powstanie publikacja, raport na temat sytuacji osób autystycznych w województwie, wraz z dobrym praktykami, zalecanymi do poprawy obecnej sytuacji. Wyposażymy także okoliczne biblioteki w specjalistyczne książki dotyczące autyzmu. A promocję wiedzy o autyzmie oprzemy na ankietach, które zmusza do zastanowienia się nad „zjawiskiem’ autyzmu, a także rozdystrybuujemy ulotki na ten temat i koszulki promujące tolerancję wobec osób autystycznych.

Ponadto w ramach promocji wiedzy powstaną i zostaną rozdystrybuowane ulotki o niebezpiecznych sygnałach znamionujących autyzm, tłumaczących na czym polega i gdzie szukać pomocy – to propozycja dla zaniepokojonych rodziców małych dzieci, jako kanał dystrybucji wykorzystamy przychodnie lekarskie, szkoły i poradnie pedagogiczno-psychologiczne.

 
Copyright © 2024 autyzm.zgora.pl
Design: alph
CMS, realizacja: Strony internetowe, sklepy internetowe, video streaming, systemy CMS
Naszą obecność w internecie umożliwia: ctinet.pl