Realizacja "Laboratorium Pracy" rozpoczęła się na początku maja i potrwa do grudnia 2011 roku. W chwili obecnej zespół złożony z psychologa i terapeutów pracuje nad wyznaczeniem ścieżek rozwoju zawodowego dla 15 osób z autyzmem. W najbliższym czasie beneficjenci projektu zostaną podzieleni na trzy zespoły: zespół literacki, zespół ds. animacji filmowej oraz zespół ds. fotografii. Przydziału poszczególnych osób do zespołów dokonywać będą terapeuci, najlepiej znający potencjał swoich podopiecznych. Niczym w laboratorium, będziemy eksperymentować, próbując znaleźć dla naszych podopiecznych optymalne zajęcie, które oprócz rozwoju umiejętności pożądanych na rynku pracy da im szansę na dobrą zabawę. O profesjonalizm powstających produktów będą dbać eksperci w poszczególnych dziedzinach: grafik komputerowy, filmowiec, dziennikarz, fotografik, muzyk, eksperci będą także pełnić rolę nauczycieli. Jesteśmy bardzo podekscytowani planami, mamy nadzieję że w grudniu będą widoczne rezultaty pracy: 2 numery biuletynu, kalendarz na 2012 rok oraz trzy klipy filmowe.
Równolegle zostanie powołana grupa złożona z rodziców, terapeutów i specjalistów, która będzie się spotykać w soboty – dwa razy w miesiącu. W pracach będą mogli brać udział również rodzice, których dzieci nie są beneficjentami „Laboratorium Pracy”. Grupa ta będzie pracować nad powołaniem Zakładu Aktywizacji Zawodowej, ale będzie także starała się znaleźć formy wsparcia dla osób z autyzmem, które z różnych przyczyn w ZAZ’ie nie znajdą miejsca.
Marzy nam się system, zapewniający odpowiednie wsparcie każdego z naszych dorosłych podopiecznych. Zanim jednak to się stanie musimy wypracować strategię.
