Spotkanie w Gimnazjum w Brodach • Autyzm - Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym

 Spotkanie w Gimnazjum w Brodach 

Grudniowe spotkanie uczniów gimnazjum w Brodach z rodzicami osób autystycznych oraz wolontariuszami wspomagającymi terapię, zakończyło kolejny etap projektu. Dorota Kuczkowska – mama Łukasza oraz Dagmara i Edyta nasze wolontariuszki stanęły w ogniu pytań młodzieży. Niezwykle ucieszył nas wysoki poziom merytoryczny dyskusji inicjowanej przez gimnazjalistów, oj będzie z nich świetna ekipa naszych sojuszników! W spotkaniu brała udział również nasza niezastąpiona terapeutka Elżbieta Konopacka.

Gościem specjalnym był Pan Jarosław Deluga–Góra - znakomity fotografik, który jeszcze niedawno współpracował z premierem Markiem Belką, a następnie Kazimierzem Marcinkiewiczem. Pan Jarosław robił zdjęcia naszym Mamom – animatorkom projektu Autystycznie uzdolnieni. Wspólna sprawa, efekty jego pracy będzie można obejrzeć już w lutym na dwóch stacjach warszawskiego metra. Wystawa będzie przedstawiać efekty wszystkich dziewięciu projektów realizowanych w ramach Programu Społecznego AXA - Wspieramy Mamy.

Po spotkaniu z młodzieżą, rodzice i zaproszeni goście (oprócz wymienionych powyżej Pani Grażyna Kochaniak - prezes SPOA „Dalej Razem” oraz Zbigniew Wilkowiecki – wójt Gminy Brody) mieli okazję podyskutować w przyjaznej atmosferze gminnej biblioteki. Pan wójt ogłosił, iż zdecydował o przedłużenie umowy najmu lokalu pod Świetlicę terapeutyczną dla dzieci z autyzmem w Brodach!

Poniżej relacja wideo ze spotkania w szkole oraz artykuł jaki ukazał się na łamach Gazety Lubuskiej.



Uczniowie wspierają autystyczne dzieci

 Magda Zielińska wiedzę na temat autyzmu zdobyła w szkole i na spotkaniach w bibliotece. - Jak mnie kuzyn uderzy, to teraz wiem, że zamiast się gniewać, powinnam mu pomóc - mówi gimnazjalistka.
 
Czy dziecko autystyczne może samo zostać w domu? W którym roku życia najpóźniej pojawia się autyzm? Czy chłopcy autystyczni potrafią się ze sobą bawić?


Jeśli dziecko autystyczne nie chce wykonać polecenia, to jak się je zmusza, by to zrobił? To tylko niektóre z pytań, jakie uczniowie gimnazjum zadawali podczas spotkania z Dorotą Kuczkowską, mamą chłopca z autyzmem i wolontariuszkami: Edytą Kuliszko i Dagmarą Dżodza, które pomagają w świetlicy socjoterapeutycznej w Brodach.

Spotkanie odbyło się w ramach międzynarodowego tygodnia z autyzmem i projektu, jaki wspólnie z tutejszymi mamami prowadzi Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym "Dalej Razem” w Zielonej Górze.

Jesteśmy tacy sami

 Spotkania z młodzieżą to jeden z punktów projektu "Autystycznie uzdolnieni. Wspólna sprawa”. Uczniowie mieli okazję osobiście porozmawiać z mamami chorych chłopców, terapeutką Elżbietą Konopacką, wolontariuszkami. Dowiedzieli się, że we wsi działa "specjalna” świetlica do której na zajęcia chodzą takie dzieci.


To z myślą o nich w ubiegłym tygodniu w podstawówce i gimnazjum przeprowadzili zbiórkę zabawek. Pięknie opakowany prezent gimnazjalistki Patrycja Falkiewicz i Agnieszka Stefaniak wręczyły w piątek Wojtkowi Kwiatkowskiemu. Wojtek jest dzieckiem autystycznym i uczy się w podstawówce. Jego rówieśnicy też przeprowadzili w klasach zbiórkę zabawek oraz pieniędzy. Ogłoszony został konkurs na nazwę świetlicy. Propozycji jest sporo, a wśród nich pojawił się "Papierowy motyl” i "Pluszowy misio”. Patrycja Przybylska z podstawówki chciałaby, żeby świetlica nazywała się "Razem raźniej”, albo "Jesteśmy tacy sami”. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w lutym podczas podsumowania całego projektu.

Oni potrzebują kontaktu

 - Czy boicie się autyzmu? - E. Konopacka zapytała uczniów.

- Nie - odpowiedzieli chórem.

Dla nich autyzm nie jest czymś nowym. Poza Wojtkiem do szkoły chodzi także Łukasz Kuczkowski. - Na spotkaniach pogłębiliśmy swoją wiedzę o tej chorobie - przyznaje Magda Zielińska z gimnazjum. - Mam w rodzinie kuzyna, który też zachowuje się dziwnie. Teraz wiem, że jak mnie uderzy, to powinnam mu pomóc, a nie gniewać się.

E. Konopacka jest zadowolona. - Uczniowie stali się bardziej otwarci, inaczej patrzą na chłopców, chętniej się z nimi bawią, nie boją się zadawać pytań. I zaapelowała do młodzieży: - Pomóżcie im wyjść na prostą.

Mama Wojtka, Dorota Kuczkowska mówiła: - Nasze dzieci nie mogą być zamykane w domach. One potrzebują kontaktu z wami, bo dzięki temu pomału wychodzą z choroby.

 


Danuta Kuleszyńska, Gazeta Lubuska, 11.12.2007

 
Copyright © 2024 autyzm.zgora.pl
Design: alph
CMS, realizacja: Strony internetowe, sklepy internetowe, video streaming, systemy CMS
Naszą obecność w internecie umożliwia: ctinet.pl